SpaaBlogi

SpaaBlogi

SPA: uudised - pakkumised - koduspaa

SpaaBlogi RSS Feed
 
 
 
 

Kõikvõimas ravimuda


Kui aus olla, siis ei ole mul suure spaahuvilisena kunagi õnnestunud ehtsat ravimuda protseduuri kogeda. Tundub, et uued heaoluspaad suhtuvad ühte vanimasse raviprotseduuri ja kohalikul toorainel põhinevasse teenusesse kuidagi skeptiliselt. Või siis seostatakse ravimuda nõukogudeaegse sanatooriumikultuuriga ning kõlavanimeliste ilu- ja kosmeetikasarjade kõrval ei riskita Eesti ravimudaga eksperimenteerida. Mujal maailmas leidub isegi spetsiaalselt mudateenustele suunatud spaasid - lisaks tõsisemate tervisehädade ravimisele kasutatakse ravimuda ka ainevahetuse kiirendamiseks, nahaprobleemide raviks- ja ennetamiseks, vananemisvastase protseduurina jne, jne.

Õnneks on mitmetes looduspoodides ja suuremates kaubanduskeskustes saadaval ka Eesti tootjate esimesed ‘mudakosmeetika’ tooted, mida kõik asjahuvilised kodus katsetada saavad (nt Ingli Pai, Goodkaarma, Puhta Looduse tootesarjades)

Ravimuda kosmeetikas

Ravimudas leiduvad mikroelemendid ja mineraalid parandavad ainevahetust ning suurendavad oluliselt naha varustatust niiskusega. Soojuse ja niiskuse toimel avanevad naha poorid, paraneb verevarustus ning naharakud puhastuvad. Ravimudas olevad ained eemaldavad nahast toksiine, sügaval asetsevat mustust ning elustavad ja taastavad pindmisi naharakke. Ühtlasi stimuleerib ravimuda rakkude elutegevust, tasakaalustab naha bioloogilisi protsesse ning tõstab selles hapnikusisaldust. Tugevneb rakumembraan ning seetõttu on nahk kaitstud keskkonnakahjustuste eest. Tänu E-vitamiini sisaldusele omab ravimuda tugevat antioksüdeerumisvõimet ning stimuleerib kudede regeneratsiooni. Ravimudal on ka kerge kooriv toime: see suudab surnud naharakke eemaldada. Mudaprotseduuri tagajärjel väheneb kortsude sügavus, nahk muutub elastseks, siidiseks ja omandab noorusliku välimuse. Ravimuda annab nahale toniseeriva värskuse, kuna taastab epidermse mineraalide sisalduse.

Üldjuhul sobib ravimuda protseduuride tegemiseks kõikide nahatüüpide korral kuna muda on keemiliselt ja mikrobioloogiliselt hästi tasakaalustatud süsteem. Ettevaatlik tuleb olla kuperroosse naha puhul.

 

Ravimuda saunas

Ravimudaga saunaprotseduur tugevdab organismi vastupanuvõimet, stimuleerides immuunsüsteemi ja rakkude elutegevust. Tasakaalustab naha bioloogilisi protsesse, noorendab nahka ja hoiab selle niiskustaset. Leevendab liigeste- ja lihasevalusid. Üldised soovitused saunaprotseduuriks:

 • Kasulik on juua enne mudaprotseduuri vett rohkem kui tavaliselt.
 • Ravimuda saunas kasutades ei ole vaja muda eelnevalt soojendada.
 • Muda kanda koheselt nahale kui esimene leil on võetud (väga õhuke kiht).
 • Keha eelnevalt kuivatada pole vaja.
 • Kuivale ja/või veidi kuivatatud nahale on muda kanda raskem, kiht tuleb paksem, kipub kuivama ning seda kulub kordi rohkem kui tegelikult üheks korraks saunas vajame.

Inimkeha reaktsioon ravimuda protseduurile on erinev, üldjuhul võib täheldada tavalisest tugevamat higistamist. Protseduuri ajal ja vahetult pärast seda võib tunda rammestust ja loidust, mõne aja möödudes aga energia juurdevoolu. Lähtuda tuleks enesetundest!

P.S. Meremudal on spetsiifiline lõhn, mille tekitajaks on väävliühendid, enamasti väävelvesinik, mille lõhn ei ole just meeldiv kuid väävliühendid mõjuvad nahale hästi. Protseduuri käigus võib mudale lisada aroomiõlisid, mis lahustavad väävelvesinikku ja vähendavad selle lõhna.

 

...kiirendab ainevahetust

Muda raviprotseduurina

Keerulise komplekstoimega mudaravi kuulub maailma vanimate raviprotseduuride hulka. Oma koostise tõttu mahutab muda palju soojust ja hoiab seda kaua. Soojuse toimel veresooned laienevad, paraneb nende läbilaskvus ning verevarustus. See kõik aitab mudas sisalduvatel toimeainetel paremini imenduda.

Ravimuda sisaldab rikkalikult mitmesuguseid bioloogiliselt aktiivseid orgaanilisi aineid, mineraalaineid ja metalle. Orgaaniliste ühendite põhikomponendiks on humiinained, mis aeglustavad liigeste kulumise kulgu ja vähendavad reumaatiliste põletike aktiivsust. Ravimuda östradioolidega sarnased ained vähendavad naiste üleminekuea vaevusi, aeglustavad osteoporoosi teket ja vähendavad koos sellega luumurdude tekke ohtu. Ravimudas leiduvad antioksüdandid (E-vitamiin jt) hoiavad ära või vähendavad oksüdatiivset stressi, millega seostatakse organismi vananemise kiirust, südame-veresoonkonna haiguste ja isegi vähkkasvajate teket. Mudaravi mõjutab kogu organismi ning toimib ka vahetult haiguskolde piirkonnas. Loiult kulgevaid kroonilisi haigusi võib mudaravi ajutiselt ägestada, soodustades sellega aga kiiremat paranemist. Haiguskoldes soodustab mudaravi tursete imendumist, lõõgastab lihaseid, vähendab valu ja põletikku. Ühtlasi hoiab mudaravi ära kroonilise haiguse, nt liigesepõletiku ägenemise, pidurdab selle kulgu ja vähendab ravimivajadust. Et toime oleks püsiv, tuleks ette võtta korduvad mudaravikuurid mitme aasta jooksul.

Peamised näidustused: piirdenärvisüsteemi haigused (radiku-, neuro-, ja polüneuropaatiad), lihassüsteemi haigused (müoalgiad, müosiidid, lihasatroofiad ja degeneratiivsed muutused), luu- ja liigessüsteemi ainevahetuslikud ja degeneratiivsed muutused (kroonilised ja mitteinfektsioossed liigespõletikud remissioonistaadiumis), sporditraumad ja teiste traumade järgsed seisundid, kroonilise kuluga günekoloogilised haigused, esmane ja teisene steriilsus. Mudaravi võiks ette võtta munasarjapõletiku ja kroonilise eesnäärmepõletiku puhul.

Peamised vastunäidustused: palavikulised haigused, kasvajad, verehaigused, südame-vereringe puudulikkus (II ja III staadium), tuberkuloos, neerukahjustused, rasedus. Mudaravi protseduure ei või teha krooniliste haiguste tugeva ägenemise faasis.

 

Meremuda 'kaevandamine'. Läänemaa Muuseum.

Meremuda kaevandamine. Läänemaa Muuseum.

 

 

 

Ajalugu ja tänapäev

Eestis on ravimuda arstide ettekirjutusel kasutatud juba ligi 200 aastat. Nimelt leidis mudaravi arstlikus tegevuses koha 19. sajandi algupoolel, mil V. Buxhoevden rajas 1824. a. Saaremaale Kihelkonna lähedale Rootsi külla muda- ja kümblusraviasutuse. See oli esimene muda- ja vesiravila mitte ainult Eestis, vaid kogu Venemaal. Järgmine taoline raviasutus ehitati juba 1825. aastal Haapsallu.

Käesoleval hetkel pakutakse paljudes ravispaades: Värska Sanatooriumis, Sanatooriumis Tervis, Taastusravikeskuses Sõprus, Haapsalu Laines, Saaremaa Spa Hotellides jne.

Eesti Statistikaameti andmetel oli aastal 2006 kolm meremudamaardlat varuga 3023,1 tuhat tonni ja 12 järvemudamaardlat varuga 2663,5 tuhat tonni. Kokku toodeti aasta jooksul 0,8 tuhat tonni meremuda ja 0,7 tuhat tonni järvemuda. 

Eestis kasutusel olevad ravimudad on olemuselt settemudad, mis pärinevad kas merest või järvest. Meremuda sisaldab rohkem mineraalaineid, järvemuda aga orgaanilisi ühendeid (sh väävelvesinikku). Kõige rohkem on viimastel aastakümnetel Eestis tarvitatud Haapsalu ja Värska ravimuda, kasutatakse ka Hiiumaa, Ikla ja Mullutu-Suurlahe ravimuda ning Tõhela ja Ermistu järve ravimuda.

 

Lisainfo ja kasutatud materjal:

Foto: esimene foto pärineb erakogust.

6 Responses to “Kõikvõimas ravimuda”

 1. 1
  liisikeneaa:

  Tere!

  Kaalujдlgijad ei eksisteeri rohkem ?

 2. 2
  Carmen:

  try this in the mean time. “32″, ‘list_style’ => “iconOnly”, ‘direction’ => ‘row’, ‘page_title’=>$title, ‘page_link’=>$perma, ‘page_id’ => $postid, ); social_links($args);?>will make it dapilsy 32px icons, in a row, without text dapilsyed.

 3. 3
  levitra online:

  BION I’m impressed! Cool post!

 4. 4
  cheap female car insurance for:

  Good job making it appear easy.

 5. 5
  cards best cash reward credit:

  Touchdown! That’s a really cool way of putting it!

 6. 6
  Sahin:

  Hello again Andy,In answer to your FeedBurner/RSS qusnoites about my request:1. I am looking to adapt the RSS of my site’s feed rather than the comment RSS.2. You ask whether I’m want RSS or FeedBurner. I should explain a bit more about what I’m experiencing. In my August 21 post, the end of the version that FeedBurner sent to my subscribers in email had what looked like a bullet list of 3 share icons. They were the same 3 options I had chosen for display on the website. But they were accompanied by the text descriptions which I did not choose on the website and I had no way of configuring the feed version.On August 26, I published another post with the share icons configured as before. They stayed the same on the web page, but in the feed I now have 3 bullets, stacked vertically as before but nothing after each bullet. No icon, no text.I use FeedBurner for both email delivery and RSS viewing/subscription. Assuming that configuring the RSS share options will also show up in FeedBurner, I would prefer going with changing the RSS. But I use FeedBurner and if you were to provide these options for FeedBurner, the end result would be the same for me.Ultimately, what I’m looking for is the ability to control share options in my FeedBurner feed and have them look as good as they do on my website.I hope I have been clearer this time. Thank you for your reply and I hope this is a feature you can get to soon. I’m looking forward to telling others about it!

Leave a Reply

Snowstorm powered by nksnow