SpaaBlogi

SpaaBlogi

SPA: uudised - pakkumised - koduspaa

SpaaBlogi RSS Feed
 
 
 
 

A & O

Väike sõnastik, millest leiad erinevate spaahoolitsuste tutvustused, koduspaa komponentide kirjeldused, spaa- ja saunaliikide seletused jpm.

A

Aniis

Kasutatakse astma, afrodisiakumi, bronhiidi, külmetuste, puhituste ja krampide raviks.  Suurendab rinnapiima hulka, rahustab, mõjub hästi inimese loomulikule tasakaalule. Kasutatakse ka südamevalu, seedehäirete ja musklikrampide leevendamiseks. Ei sobi kasutada raseduse korral.

Apelsin

Kudesid trimmiva toimega, naha- ja nahaaluskoe ainevahetust parandav Meeleolu parandav, rahustav ja soojendav, depressioonivastane, rõõmu- ja rahutunnet tekitav, lõdvestav. Ravib kõhuhädasid, vähendab menstruatsioonivalusid. Soodustab seedimist, tõstab söögiisu. Ergutab maksa ja pankrease tegevust. Aitab vedelikupeetuse ja ülekaalu korral. Antiseptiline, baktereid hävitav, leevendab bronhiiti. Lastele kõhukrampide vastu. Võib kasutada raseduse ajal.

Akvatreening

Akvatreening ehk vesivõimlemine toimub mereveebasseinis. Vesivõimlemine hõlmab vees sooritatavat harjutuste kompleksi, mis tugevdab kõiki lihaseid ja tõstab lihastoonust. Suurepärane liikumisviis neile, kelle jaoks tavaline võimlemine võib osutuda raskeks. Vees tunneb inimene ennast kergena, harjutuste sooritamine nõuab vähem vaeva ja juba lühikese ajaga saab hea treeningukoormuse. Vesivõimlemisel ei teki ohtu liigeseid ja lülisammast liigselt koormata, samuti ei jää lihased vees võimeldes haigeks.

Aphrodite hapnikuvann

Intensiivselt türkiisikarva rohekassinine Aphrodite hapnikuvann pakub esteetiliselt ja emotsionaalselt meeldivaid elamusi. Traditsiooniliselt kasutatakse Aphrodite ehk Silvapini hapnikuvanni pehmetoimelise ravivahendina vereringe ja neurovegetatiivsete häirete korral toetavaks- ja taastusraviks. Toode sobib lõdvestavaks vanniprotseduuriks ka kodustes tingimustes. Rahustava ja lõõgastava toimega vannisool muudab naha hästi vastuvõtlikuks hooldusvahenditele. Vastunäidustused: palavik, tuberkuloos, kõrgvererõhktõbi, väljendunud kardiovaskulaarne puudulikkus.

Aroomimassaaž

Aroomiteraapia on ravikunst, mis kasutab aromaatsete taimede erinevatest osadest ekstraheeritud lenduvaid eeterlikke õlisid keha tervise ja vaimu eest hoolitsemiseks. Igal õlil on oma toime nii füüsilisele kehale kui ka hingele: rahustavad, ergutavad, puhastavad. Immuunsüsteemi tugevdavad eeterlikud õlid püsivad organismis kuni 72 tundi, noorendades kudesid ja parandades naha elastsust.  Seda hoolitsust ei soovitata lapseootel naistele.

Aroomimuda hoolitsus

Kooriva efektiga kehahoolisus. Kehast liigset vedelikku ja jääkainete eritumist soodustav, ainevahetust elavdav, kergelt salendav, lihaspingeid maandav ja kroonilisi põletikke raviv kehahoolitsus, milles on ühendatud aroomimuda ja massaaž. See on kogu keha massaaž eriliselt rikastatud meremudaga (mudale lisatakse muda omadusi tõhustavaid looduslikke aktiivaineid), keha mähkimine aktiivse mudaga, dušš. Järgneb kerge kogu selja massaaž nahka toitva õliga.

Aroomisaun

Aroomisaunas küündib kuumus 70-80 kraadini. Aroom teeb hingamise kergeks. Aroomisauna erilisus seisneb selles, et tervist tugevdatakse taimedest ja ürtidest saadud looduslike eeterlike õlide abil. Lõhna sissehingamisel töötleb neid aju piirkond, mis kontrollib emotsioone. Samuti imendub aroom saunalise naha kaudu verre, avaldades füsioloogilist mõju. Aroom tõstab tuju, aitab leevendada haigusi ja lõõgastab, ainevahetus ja immuunsüsteem ergastuvad, saun toidab nahka ja vabastab pingetest, lõdvestab hingamisteid.

Aroomiteraapia

Aroomiteraapia on eeterlike õlide ja teiste taimse päritoluga lõhnaainete kasutamine inimese meeleolu või tervise mõjutamiseks. Seda peetakse üheks alternatiivmeditsiini meetodiks.

Aurusaun ehk türgisaun

Türgis on aurusaun ehk hamam säilinud tuhandeid aastaid ning toonud meie kõnepruuki ka mõiste «türgi saun». Aurusauna mõju on suurim temperatuuride vahemikus 43…46 ºC ja kindlasti üle 100%se suhtelise õhuniiskuse juures. Sellepärast ollaksegi aurusaunas pidevalt sooja udupilve sees. Aur puhastab nahka - kõige suuremat inimorganit. Et kuumus kiirendab keha keemilisi protsesse, siis on aurusaun lihtsaim ja mugavaim viis kehasse kogunenud mürkide vabastamiseks. Auru käes avanevad poorid ja miljonid higinäärmed eritavad kehast metaboolseid ja teisi jääkaineid. Naha tekstuur, toonus ja elastsus paranevad. Kiirenenud verevarustuse ja ainevahetuse tulemusel paraneb ka naha jume. Et kulutatakse ka rohkem kaloreid, paraneb südame veresoonkonna treenitus.

B

Balneoloogia

Balneoloogia ehk kümblemisteadus on õpetus mineraalvetest, nende mõjust organismidele, samuti on ta kurortoloogia olulisi osi. Mineraalveeallikates ravimine nimetatakse balneoteraapiaks.

Bergamot

Meeleolu tõstja ja hea tuju looja. Stressi, masendust ja hirmu leevendav, unehäireid kõrvaldav. Sobib ka ahapõletike ja vinnide raviks, söögiisu tasakaalustav, jämesoolepõletikku, hemorroide, suupõletikke raviv, valusid leevendav, palavikku alandav, higilõhna ärahoidev, krampe leevendav. Antiseptiline, baktereid hävitav.

C

Charcot dušš / jugadušš

Charcot dušš on veemassaaži eriliik, kus 10-15 minutiline massaažiseanss haarab kogu keha. Protseduuri jooksul suunatakse dušijuga kehale ja sellega masseeritakse probleemseid kohti.  Protseduur parandab vereringet, tőstab lihastoonust ja naha elastsust, stimuleerib ning vähendab tselluliidi ladestumist. Charcot duši näidustused: artriit, vee- ja ainevahetushäired, reuma, stress, lihasväsimus, lihaspinged, lihasvalud. Vastunäidustused: ägedad palavikuga kulgevad haigused, kopsutuberkuloos, südame-vereringe haigused, neerupatoloogiad, mao- ja kaksteistsőrmik soole haavandid, pahaloomulised kasvajad, psühhoos, naha seenhaigused, jalgade veenilaiendid, rasedus.

Cleopatra piimavann

Tõeline piim siidja vahu kujul kannab tunnetuse maailma. Vann hellitab nahka enneolematult õrnalt. See on kui lumivalge järv, mis täidab meeled vaikuse ja rahuloluga. Ilu ümbritseb lisaks meeldivalt peen kaneeliaroom. Piimaproteiinide ja merelise kollageeni paitus täidab naha niiskuse ja toitainetega. Tõelises piimavahus tekkiv keha, vaimu ja hinge kooskõla seletab lahti ka Cleopatra ilu saladused.

E

Elektriravi ehk füsioteraapia

Amplipulss - individuaalselt valitud voolutugevus mõjub ägedate närvi- ,liigese- ja lihasvalude puhul. Vastunäidustused on pahaloomulised kasvajad, vere-, sise- ja nakkushaigused, rasedus, epilepsia, liigese endoprotees, metalsed luufiksaatorid, südamestimulaator.

Galvanisatsioon - kasutatakse madala pingega, väikese voolutugevusega alalisvoolu, millel on kudede ainevahetust parandav, põletikuvastane, valuvaigistav ja kesknärvisüsteemi rahustav toime.

Elektroforees (ionoforees, iontoforees) - ravimi aktiivse osa ioonide kudedesse viimine galvaanilise voolu abil. Ravitoimet avaldavad nii galvaaniline vool kui ka kasutatav ravim. Galvanisatsiooni ja elektroforeesi näidustused: kroonilised valusündroomid; kroonilised lihase- ja närvipõletikud; halvatusejärgne ravi.

Darsonvalisatsioon - kasutatakse kõrgsageduslikku impulss-vahelduvvoolu. Protseduuril on verevarustust, kudede ainevahetust parandav, valuvaigistav, lihaspingeid lõõgastav ja rahustav toime. Darsonvalisatsiooni näidustused: hulginärvivalud; neurootilised peavalud; lokaalsed vereringehäired; troofilised haavandid; kortsude profülaktika.

E

Energeetiline massaaž

Energeetilise massaaži filosoofia tugineb Hiina meditsiini põhimõtetele. Energeetilise massaaži võtetega puhastatakse energeetilised kanalid, et ravida blokeeringuid, mis tekitavad valusid ja ebameeldivaid tundeid kehas. Selle järel hakkab energia kanalites liikuma ja inimene vabaneb raskustunnetest, ahistustest. ebameeldivatest pingetest, stressist, „käega löömise tundest“ ja ükskõiksusest.

Eukalüpt

Värskendav, hingamist vabastav toime. Hea migreeni ja hingamisteede haiguste korral. Stimuleerib peanaha ja juuksejuurte verevarustust. Leevendab lihasevalusid, kõrvavalu ja põskkoopa põletikku. Omab valuvaigistavat toimet. Haavade puhul kiirendab uute kudede moodustumist. Stimuleeribhigi- ja rasunäärmete talitlust. Ei soovitata rasedatele.

F

Floating-teraapia muusikaga

Soojas mereveebasseinis toimuv eriline teraapia, kus klient hõljub veepinnal. Veepinnal püsimiseks kasutatakse spetsiaalseid vahendeid, kuid oluline on, et hõljumise ajal on kliendi kõrvad täidetud veega. Basseinis asuvatest helikõlaritest kuuleb klient spetsiaalset muusikat, mis mõjub rahustavalt ja on suurepärane stressimaandaja.

G

Greip

Suurepärane meeleolulooja, leevendab masendust ja virgutab meelt. Aitab vaimsete pingete ja  peavalu puhul. Intensiivistab vedeliku eraldumist organismist, vabastab liigsest kehakaalust ja tselluliidist massaashi abil. Antiseptik.

Grossing

Eestis uudne liikumisravi meetod grossing kujutab endast rippuvate elastsete nööride abil turvaliselt kinnitatuna hüppamist, ringi sõitmist nagu karussellil, lendamist nagu lind, soovi korral ka saltode tegemist. Grossingu köied valitakse vastavalt inimese kehakaalule. Saarema Spa Hotellides olemasolev grossing-seade võimaldab treeningut klientidele kehakaaluga 15-100 kg. Elastsed kinnitused asetatakse kätele ja jalgadele, vöökoht fikseeritakse laia nahkrihmaga. Treeningu intensiivsuse astet saab igaüks ise vastavalt enesetundele reguleerida. Grossing lubab teha enneolematult huvitavaid liikumisharjutusi ka inimestel, kelle liikumisvõime on muidu suhteliselt piiratud. Grossing sobib: nii noortele (rõõm liikumisest ja loominguvabadusest, trikitamisest) kui ka täiskasvanutele ja lihtsalt positiivse emotsionaalse laengu saamiseks. Grossingut ei soovitata südamehaiguste või halva enesetunde puhul.

H

Helioteraapia

Talassoteraapia seisukohalt on päikesevalgus tõeline ravivahend. Et organism püsiks terve, peab ta saama vajalikul hulgal valgust. Helioteraapiat ehk päikesekiirte ravi soovitatakse emotsionaalsete häirete ja närvihaiguste korral ning pärast raskete haiguste läbipõdemist taastusvahendina. Väga häid tulemusi on saavutatud ka psoriaasi ravis (koos meresoolavannide ja mudaraviga). Päikesevalgus on see, mis soodustab inimesele hädavajaliku hormooni, serotoniini väljatöötamist. Helioteraapiaruumis ehk lebolas on 10 soojendusega kivipinki mugavaks lõõgastumiseks ja enese ülessoojendamiseks pärast pikaajalist vees viibimist.

Hiina energeetiline massaaž

Hiina energeetiline massaaž põhineb nagu teisedki idamaised massaažid inimese kehas asuvate meridiaanide ja punktide mõjutamise teoorial ning sarnaneb kõige enam Tuina massaažiga. Põhiline erinevus on selles, et Tuina massaaži tehes pööratakse rohkem tähelepanu haigusest haaratud piirkonnale, energeetilise massaaži puhul aga organismile tervikuna.

Hiina jalatalla punktmassaaž

Hiina jalatalla- punktmassaaž mõjub soodsalt kõikidele elundkondadele. Peamiselt jalalabal (vahel ka säärel) teostatava massaaži toime on lõõgastav ja mõnus. Teatud piirkondade mõjutamisel saab leevendada stressi, peavalusid, üla- ja alaseljaga seonduvaid probleeme ning korrigeerida vererõhku. Ei soovita lapseootel naistele.

Infrapunasaun

Oluline erinevus tavalisest saunast on see, et suhteliselt madala õhutemperatuuri (45 - 75 º C) juures soojenevad keharakud kuni 38,5ºC ja higistamine on intensiivsem. Seetõttu sobib ta hästi inimestele, kes ei talu suurt kuumust. Sügavuti soojenedes (kuni 4…5 cm) vabanevad koed mitmesugustest mürgistest ühenditest, nagu näiteks raskemetallid: kaasa arvatud plii, elevhõbe, kaadium. Infrapunasaun leevendab kroonilist väsimust ja lihasevalu, elavdab autonoomse närvisüsteemi tööd, tõstab kasvuhormoonide taset, parandab lihaste toonust ja kasvu. Infarpunane saun aitab ravida ja vähendada inimestel reumaatilisi liigesepõletikke, seljavalu, peavalu, nikastusi ja paljusid teisi vaegusi, kuna parandab kudedes verevarustust. Samuti on infrapunasaun tõhus tselluliidi vähendaja ja naha toonuse tõstja, aidates oma mõjuga mitmel füsioloogilisel viisil kudedest välja viia rasva, vett ja jääkaineid. Ühe 30 min seansiga põletab inimene 600 kalorit. Seda on rohkem, kui kulub energiat sama kaua joostes. Inimesed, kellel on terviseprobleeme, peaksid enne sauna konsulteerima arstiga. Ei sobi rasedatele.

Inhalatsioon

Inhalatsioon on ravimite sissehingamine aerosoolina. Patsient hingab maski või huuliku kaudu sisse aparaadiga peeneteks osakesteks pihustatud ravimit. Vajadusel võib ravim olla rögalahtistava, bronhide spasmi lõõgastava ning niisutav-rahustava toimega. Kasutusel erineva toimega inhalatsioonid.

J

Jaapani kätehooldus

Jaapani kätehooldus on uudis Euroopas, millest palju räägitakse! Hooldus täiuslike käte saamiseks. Rõhk on asetatud just kaunile, puhtale ja säravale küünele ning küünenahkadele, rääkimata käenaha kaunist välimusest. Juba esimese hooldusega saavutatakse eriti hooldatud välimus. Protseduuri käigus tehakse kätele põhjalik ja eriline koorimine, mille käigus masseeritakse eeterlikud õlid naha sisse. Erilise hooldusega töödeldakse küüsi ja küünenahkasid. Hooldus aitab taastada niiskuse tasakaalu, muudab käed pehmeks ja siidiseks. Eriti hea hooldus klientidele, kellel on probleeme käenaha kuivusega, küünenahkadega ja inetu küüneplaadiga.

Jaapani vann

Jaapanlased on tuntud oma vannikultuuriga. Vann on neile ühtlasi hingepuhastuse kohaks. Jaapani vanni iseloomustab kõrge temperatuur 41-42°C. Jaapani vann on tõeliseks lõõgastuseks ka meie põhjamaiselt külmas kliimas. Mõnus soojus, mis  püsib teie kehas veel mõnda aega peale vannist lahkumist, tekitab meeldiva rammestuse. Jaapani vanni on soovitatav nautida peale soolasaunas käiku ja mitte kauem kui 20 minutit.

Jacuzzi-vann

Veemassaažidega varustatud väikeses ümaras 31-34-kraadise veega täidetud seitsmekohalises vannis on võimalik istuda ja samaaegselt lasta veejoal ennast masseerida. Vann on mõeldud lihaspingete maandamiseks ja lõbusaks ajaveetmiseks. Sobiv paik lõõgastumiseks.

Jalatallamassaž

Jalatalla massaaž on Indiast pärit tsooniteraapia ehk refleksoloogia osa. Selle eesmärk on ravida indiviidi kui tervikut, saavutamaks tasakaalu, ennetamaks haigusi ning järelraviks. Jalatalla massaaž parandab vereringet, kiirendab ainevahetust, vähendab stressi jms.

Jooga

Jooga on üks vanemaid inimese vaimse, füüsilise ja hingelise arenemise süsteeme. Hatha-jooga taotleb tervikut keha ja vaimu vahel. Asendid (asanad) ja teda toetav hingamistehnika (pranayama) aitavad õppida tundma oma keha, mis on aluseks vaimseks distsipliiniks ja kontsentratsiooniks. Nende abil aktiviseeritakse eluenergia, korrastatakse mõttetegevus, teadvustatakse stressi põhjused ja suudetakse teadlikult lõdvestuda. Treeningute ajal tegeletakse mitmete asenditega nii, et iga järgnev asend tasakaalustab eelmist. Läbitakse venitus-, pööramis-, tasakaalu- ja lülisamba korrastamise harjutused.

K

Kadakas

Värskendav, toniseeriv, närvisüsteemi stimuleeriv. Antiseptiliste omadustega, toniseerib rasust ja tursunud nahka, leevendab aknet, ummistunud poore, dermatiiti ja leemendavat ekseemi, psoriaasi ja paistetust. Leevendab reumaatilisi liigesvalusid, soodustab jääkainete eraldumist kudedest. Stimuleerib vereringet, lümfitalitlust, tugevdab organismi immuunsussüsteemi. Hoiab ära hingamisteede põletikke. Ei sobi kasutada raseduse, neerukivide ja munasarjapõletike korral.

Keerisvann kätele või jalgadele

Labakäed ja käsivarred või siis jalad asteatakse spetsiaalsesse vanni. Düüsidest tulevad veejoad panevad vee keerlema ja mõjuvad masseerivalt. Parandab verevarustust, taastab lihasjõudu, leevendab lihaspingeid ja kontraktuure, sobib hästi traumade järelraviks, vähendab jäsemete turseid ja lümfostaasi, mõjub hästi ka nn külmetavaile jalgadele, parandab vereringet.  Ei sobi haavandunud ega lõhenenud naha korral.

Kepikõnd

Kepikõnd on igas vanuses ja tervislikus seisundis inimesele. Tavalisest kõnnist poole tõhusam kepikõnd mõjub hästi liigesehaiguste puhul, aitab vabaneda kaela-ja õlavaludest ning paneb istuva eluviisiga inimestel tööle kängu jäänud lihasgrupid. Kõndimiskepp on jäik ja kerge, spetsiaalse laia takjakinnisega reguleeritava käerihma ning otsikuga, mida kasutatakse asfaldil kõndimisel.

Kivimassaaž  / laavakivimassaaž

Kivimassaaž on tuhandeid aastaid vana raviviis, mida tunti nii indiaanlaste kui ka hiinlaste seas ning mida vanadele ürikutele viidates nautisid juba Vana-Rooma imperaatorid. Idamaisel õpetusel põhinevat kivimassaaži tehakse spetsiaalsete lihvitud laavakividega, mis kiirgavad soojust ning kannavad edasi positiivset energiat. Kivimassaažis on ühendatud kivide energeetika ja soojus ning inimese energeetiline süsteem. Massaaži ajal aitavad kivid vabastada energiablokeeringuid ja tasakaalustada keha energeetikat, parandades selle kaudu ka tervist. Häired tšakrate töös võivad viia depressiooni, masenduse või otsustusvõimetuseni. Massaaži eesmärk on teatud kehaosasid stimuleerides vallandada energia, mis kõrvaldab elujõu muutustest tingitud füüsilised hädad. Kividest vabanev soojus laiendab veresooni, parandab vereringet, leevendab lihasvalu ning lõdvestab lihaspingeid. Samuti parandab naha elastsust, aktiveerib lümfosüsteemi, mõjutab soodsalt hormoon-, seede- ja ainevahetussüsteemi, tasakaalustab energiat ning aitab vabaneda stressist. Ei ole soovitav haavade ja haavandite, kõrgvererõhkõve, veenilaiendite ja mitmete nahahaiguste puhul. Samuti ei soovita rasedatele ning neile, kellel on ülitundlikkus soojuse suhtes.

Klassikaline massaaž / Rootsi klassikaline massaaž

See on traditsiooniline ja levinud massaažiliik, mida tehakse nii õlidega kui ka kuivalt. Ravimassaaži saab teha vastavalt kliendi soovile ja vajadusele kas üksikutele kehaosadele või kogu kehale. Massaaži toime nahale, nahaalusele koele ja lihastele on vastavalt kasutatud võtetest kas lõõgastav või toonust tõstev. Massaaž parandab kudede vereringet ning soodustab ainevahetust. Kasutatakse lihaspingete, unehäirete puhul ja samuti stressi maandamiseks. Oskuslikult tehtud massaaž annab lõõgastumise ja heaolutunde. Vastunäidustused rasked südame-, neeru ja kopsuhaigused; pahaloomulised kasvajad, põletikulised haigused, hüübimishäired, veenilaiendid ja -põletikud.

Kneipp-teraapia

Mereveebasseiniga samas ruumis paiknev külma ja sooja vee jalutusrada. Kõndides paljajalu mereliival, teeb inimene endale ise suurepärase ravitoimega punktmassaaži. See vähendab pinget ja valu, aktiviseerib ainevahetusprotsesse, suurendab vere ja toiteainete juurdevoolu kudedesse ja organitesse. Et Eestis saab seda endale lubada vaid suveperioodil, ongi kneipp-jalutusrada suurepäraseks asendajaks. Klient kõnnib vaheldumisi külma ja sooja veega täidetud basseinis, mille põhjas on erineva suuruse ja tekstuuriga merekivid.

Kohvimähis

Kohviubadest saadud luksuslik kohvimähis mõjub positiivselt nii nahale kui ka hingele. Protseduur kingib emotsionaalselt unustamatu naudingu! Mähis sobib kõigile, kes soovivad kogeda erilist spaaelamust ja mõnusalt lõõgastuda. Spa Deluxe Coffee kehahoolitsus on salendav, modelleeriv, trimmiv ja naha vananemist ennetav. Tänu kofeiini rasva põletavale toimele sobib kohvihooldus salendava ravina. Ideaalne pärast liposuktsiooni, sünnitust või salendavat dieeti. Soovitame naistele, kes soovivad ennetada mööduva aja ilminguid oma kehal või modelleerida probleemseid piirkondi. Vastunäidustused: südame-veresoonkonna rasked haigused; kasvajad, rasedus, palavikuga kulgevad haigused, nahahaigused ja atoopiline ihu.

Kooriv ja niisutav kehahooldus

Suurepärane hoolitsus sinu nahale! Niisutav mähkimine - hoolitsuse alguses tehakse kerge massaaž toimeainega, seejärel mähitakse klient kilesse. 15-20 minuti pärast pestakse duši all puhtaks kogu keha, järgneb kerge massaaž niisutava mereveega. Hoolitsuses kasutatakse erilist õlil põhinevat toodet, mille mikrograanulid võimaldavad saavutada soovitud tasemega naha koorimist (sellega masseeritakse kogu keha). Järgneva mähkimise käigus toidetakse nahka ainega, mis uuendab, niisutab, silendab ning suurendab naha elastsust. Nahk muutub pehmeks, pringiks, naha värv ühtlustub. Ideaalne hoolitsus kuivale nahale - taastab ja tasakaalustab naha niiskuse sisalduse.

Kupumassaaž / vaakummassaaž

Kupumassaaž e. vaakummassaaž on iidne hiina alternatiivmeditsiini meetod. Kupumassaaži tehakse lihastele, liigestele ja punktmassaažina. Massaaži eripäraks on kummist või silikoonist kuppude abil tekitatav vaakum, mis imeb naha ja nahaalused koed kupu sisse ja mis annabki masseeriva efekti. Vaakum vähendab lihaspingeid, trimmib nahka ja puhastab poore, tõstab naha kaitse- ja regeneratsioonivõimet ning akupunktuuripunktide reaktsioone. Ei soovitata lapseootel naistele.

Kuuseokkad

Antiseptiline, vereringet stimuleeriv, kasutatakse hingamistrakti infektsioonide puhul, külmetuse ja gripi korral, reumavalude puhul. Kiirendab neerude tegevust ja puhastab neid. Sobib inimestele, kes vajavad lisaenergiat ja kellel puudub otsustavus ning usk iseendasse; hea õli meestele impotentsuse vastu.

Kõhumassaaž

Kõhumassaažis kasutatakse erinevaid võtteid seedesüsteemi tegevuse stimuleerimiseks. Eriti soovitav on kõhumassaaž inimestele, kellel on aeglane seedimisprotsess ja keda vaevab pidev kõhukinnisus. Kõige parem on massaaži teha 1,5 - 2 tundi peale sööki. Parima tulemuse saavutamiseks soovitatakse massaaži teha kolmel korral järjest õlide, mee ja kuppudega. Kõige õrnem on massaaž õliga, järgneb meega massaaž ning kõige intensiivsem ja tugevam massaaž tehakse kuppudega. Õlidest kasutatakse vastavalt kliendi soovile kas kummeli, majoraani, lavendli, basiilika, apteegitilli, mustpipra, ylang-ylangi, apelsini, rosmariini, tüümiani või sidruni eeterlikku õli.

Kõrvaküünlad

Loodusrahvaste ravipraktikas pikka aega kasutusel olnud kõrvaküünlad soodustavad inimese energiaringlust ning nende toime põhineb põlemisel. Ummistunud poorid avanevad ning tõusev õhuvool tõmbab kõrvast välja sinna kogunenud vaigu. Kõrvaküünlad on valmistatud kärjevaha, taruvaiku, eeterlikke õlisid ning ravimtaimi sisaldavast puhtast puuvillakiust ning need pehmendavad ja eemaldavad kõrvavaiku, vaigistavad valu, ergutavad lokaalset vereringet, stimuleerivad kuulmist, parandavad lümfiringlust ja ainevahetust. Kõrvaküünalde näidustused: närvilisus, unetus, stress, peavalu, külmetushaigused, põletikud, keskendumisraskused, kõrvade kumisemine.

Külmaravi

Külmravi on lihasjõudlust, liigutuste amplituudi ja kiirust parandav protseduur. Kasutatakse lihas- ja liigesvalude puhul valuvaigistava ja põletikuvastase protseduurina. Külmravi (kambris -100 kuni -120°C) kestab 1,5 kuni 3 min. Lokaalset külmravi kasutatakse ühele kindlale piirkonnale, suunates lämmastikuauru liigesele või lihasele. Lokaalne külmravi sobib ägedate liiges-lihaspõletike, värskete traumade ja põletuste raviks. Külm mõjutab otseselt raku retseptoreid ja valu väheneb. Lokaalses külmravis kasutatakse spetsiaalse geeliga täidetud pakikesi, mida hoitakse -12 kraadi juures ja mis tekstiilümbrisesse mähituna asetatakse haigele kohale 10 - 15 minutiks

L

Laavakivimassaaž vt kivimassaaž

Laserravi

Laserravi on valuvaigistava, põletikuvastase, allergilist ülitundlikkust vähendava toimega ravi. Laserkiirte toimel tõuseb veres hapnikusisaldus, langeb närvilõpmete tundlikkus, paraneb verevarustus, paraneb ainevahetus, paraneb õhuvahetus kopsudes, paraneb vereloome, vähenevad või kaovad valud, tursed ja põletikutunnused, intensiivistuvad kudede taastumisprotsessid, intensiivistuvad immunoloogilised protsessid, tõuseb vere hapniku sidumisvõime.  Häid tulemusi annab laserravi veel liigese-, lihase- ja kõõlusaparaadi põletike ning traumajärgsete seisundite ravis, samuti troofiliste haavandite ja veenipõletike ravis. Laserravi vastunäidustused: pahaloomulised kasvajad; verehaigused; südame- ja neerupuudulikkus; tuberkuloos; nakkushaigused; kilpnäärme toksiline suurenemine; rasedus. Laserravikuure võib teha 2-3 korda aastas, sealjuures kahe kuuri vahe peaks olema vähemalt 3 kuud.

Lavendel

Muistsed kreeklased ja roomlased hindasid lavendlit tema aromaatsete ja puhastavate omaduste tõttu, lisades seda vanniveele (nimetus “lavare” - ladina keeles” pesema”). Lavendliõlil on puhas ja värske lõhn, mis täidab õhu meeldiva, stimuleeriva ning samas pinget alandava aroomiga. Voodipesu aromatiseerimist lavendliga kasutati samuti juba sajandeid. Lavendel omab rahustavat toimet kesknärvisüsteemile, soodustab rahulikku ja sügavat und, tugevdab organismi ja südant. Arstid soovitavadki lavendliõli (vannid, aroomi-lamp) emotsionaalsete tervisehäirete korral nagu depressioon, unetus, närvilisus, stress. On antiseptiliste omadustega - vähendab aknet ja psoriaasi, leevendab külmetushaiguseid. Ravib põletusi, haavu, külmamuhke ja mädapaiseid. Alandab vererõhku, on valuvaigistav, infektsioone ja põletikke ärahoidev. Aroomivannid selle õliga soodustavad jääkainete eraldumist organismist, kergendavad menstruatsiooniga seotud haigus-seisundit. Jalavannid lavendliõliga vähendavad väsimust, hoiavad ära ebameeldiva lõhna ja higi tekke. Aroomivanne lavendliõliga soovitatakse samuti rasedatele kogu rasedusaja jooksul ja naistele kliimaksi puhul hormonaalsete häirete kõrvaldamiseks.

Lehvikdušš

Pehmema toimega kui Charcot’ dušš. Masseeritakse laia lehvikutaolise veejoaga.

Lulur

Eksootiline jogurtihooldus kehale ja vaimule. Lulur on iidne idamaine kombetalitlus, mida kasutati Bali ja Java saartel enne pulmi pruudi ette valmistamiseks. Tänapäeval on säilitatud selle peamised jooned ning on loodud eksootiline ja sensuaalne heaolu hooldus, mis tänu oma võimsatele aktiivainetele parandab vereringet, tugevdab immuunsüsteemi kaitsevõimet, peatab oksüdatsiooni, eemaldab toksiinid ja liigse vedeliku ning parandab kudede toonust. Lulur on kogu kehale tervendav hooldus, kus naturaalne jogurt segatakse kokku aromaatsete vürtside ja puuviljasegudega. Hooldus sobib suurepäraselt nii naistele kui meestele. Nahk on sügavalt toidetud ning näeb välja värske, nooruslik, siidine, sile ja pehme.

Lümfimassaaž

Lümfimassaaž on pehme massaaž, millega stimuleeritakse lümfivedeliku voolu ja ergutatakse jääkainete eemaldamist kehast. See lõdvestab ja leevendab lihas pingeid, mõjub hästi tursete, vereringehäirete ning ainevahetushaiguste puhul. Tursete vähendamiseks välja töötatud spetsiifiliselt aeglane ja õrn, rütmilise survega nahaaluskoe ravimassaaž, mis arvestab lümfisüsteemi ehitust ja tööpõhimõtteid. Näidustused: tursed, kroonilised lümfi äravoolu häired, plastiliste operatsioonide eel- ja järelravi, akne, säärehaavandid, armid,  reumaatilised haigused, reumatoidartriit, migreen, immuunsüsteemi tugevdamine, juuste väljalangemine. Vastunäidustusi on palju, seega tasuks eelnevalt konsulteerida arstiga. Oluline, et terapeut on saanud vastava väljaõppe.

M

Mandariin

Tasakaalustab närvisüsteemi, rahustab, lõdvestab, soodustab und. Virgutab seedimist ja sapieritust, leevendab krampe ja valusid. Lastele sobiv kõhuvalu, luksumise ja röhituste puhul. Antiseptiline, seeneinfektsiooni hävitav. Suurepärane rasedusaegne õli, mis segus lavendli ja neroliga ravib ja ennetab rasedusarme kõhul.

Magnetravi

Magnetravi mõjutab kudesid madalsagedusliku pulseeriva magnetväljaga. Magnetravi toimel paraneb ja normaliseerub lihastoonus ja lihaste verevarustus. Omab valuvaigistavat, turseid alandavat ja põletikuvastast toimet. Veresooni laiendava toime tõttu sobib ka kõrge vererõhuga kliendile. Näidustuseks on: kroonilised lihas-liigeshaigused, traumadejärgsed luumurrud, osteoporoos, nihestused, tursed, verevarustuse häired ja kroonilised allergilised nahahaigused (psoriaas, dermatiit). Kestvus 15 min, soovitatav võtta igapäevase kuurina (7-10 korda). Vastunäidustused: ägedad haigused palaviku tõusuga, südamestimulaator, liigesproteesid, kasvajad, metall organismis, rasedus.

Meemassaaž

Meemassaaži on kasutatud nii Aasias kui Venemaal juba ammustel aegadel. Baseerub mee ja massaaži kombineeritud raviomadustel. Efektiivne külmetuse (köha), närvi-, liigesevalude ja stressi puhul. Võib kasutada tselluliidi vastase ravi ühe osana. Parandab vereringet naha aluskihtides ja lihastes, soodustab siseorganite ja kudede ainevahetust. Mesi adsorbeerib toksiine ja kiirendab nende väljaviimist organismist. Kasutatakse naha puhastamiseks ja lümfiringe parandamiseks. Nahk muutub peale massaaži siidiseks. Enne protseduuri ei soovitata süüa, meemassaaži järgselt on soovitav juua taimeteed. Ei soovitata lapseootel naistele.

Meliss

Põletikuvastase, lõõgastava toimega. Sobib närvilisuse ja unehäirete korral. Allergia ja ekseemide leevendaja. Aitab astma, bronhiidi, kroonilise köha ning depressiooni korral. Kõrgenenud vererõhu korral väheneb pearinglus ja kumin kõrvus, vererõhk langeb

Mineraalvesi

Mineraalvesi on vesi, mis sisaldab mineraal- või teisi lahustunud aineid, mis annavad veele maitse või terapeutilise omaduse. Soolad, väävliühendid ja gaasid on kõige tavalisemad ühendid, mis võivad olla lahustunud vees. Traditsioonilist mineraalvett võib kasutada või tarbida kohe leiukohast, näiteks ravilistel eesmärkidel spaad või tavakasutuses kaevud. Sarnaselt antiikajale on ka tänapäeval paljudesse mineraalvee leiukohtadesse koondunud turismikeskused – nõnda on tekkinud mitmed spaa-linnad (näiteks Tšehhis asuv Karlovy Vary) ja vesiravihotellid. Eesti tähtsamad mineraalvee leiukohad on: Kärdla, Kuressaare, Häädemeeste, Võru ja Värska.

Mudavann

Protseduuri teostatakse üldvannina temperatuuril 41-43 °C. Mudavann on kroonilisi põletikke raviv ja valusid leevendav, biostimuleeriv (ainevahetust ja rakulist uuenemist kiirendav) ja kehast liigset vedelikku ning mürke väljutav protseduur. Mudavann annab mõnusalt lõõgastunud enesetunde. Vt ka ravimuda.

Mudamähis

Mudamähiste pakid, mis sisaldavad looduslikku muda, avaldavad toimet kolmel viisil: kestev soojustoime, bioaktiivne toime ja mehaaniline toime. Põletike puhul stimuleerib mudaravi loomulikku paranemist ning parandab vereringet. Oluline on mudaravi traumade järelravis, liigespõletike ja erinevate närvikahjustuste korral. Vt ka ravimuda.

Muusikateraapia

Inimese valmidust muusikat kuulata, musitseerida, muusikasse sisse elada ja muusika abil end välja elada on läbi aegade kasutatud meeleolumuutuste ja teatud füüsiliste protsesside esilekutsumiseks. Muusikaga saab mõjutada aju aktiivsust ja organismi biokeemilisi reaktsioone, mis väljenduvad hingamissageduse, südamerütmi, vererõhu ja ainevahetuse muutustes ning lihaspinges, väsimuse ja tähelepanu tasemel. Füüsilised muutused toimuvad koos muutustega tunnetuses ja emotsioonides. Muusikateraapia eesmärk on lõõgastumine, tutvumine ja sulandumine grupi- ja keskkonnaga, näpunäidete andmine iseseisvaks meditatsiooniks.

Männiokkad

Turgutab närvilise kurnatuse ja väsimuse korral. Ravib hingamisteede haigusi, leevendab artriiti, bronhiiti, katarri, astmat, sinuiiti ja lihastevalu, toetab kuse-suguelundite tegevust, suurendab mehelikku potentsi ja elujõudu. Õhku puhastav ja värskendav, tapab õhu kaudu levivaid baktereid.

N

Neroli õli

Saadakse apelsiniõitest. Oma nime sai neroli ühe Itaalia printsessi järgi, kes olevat apelsiniõiteõli lõhna nii väga armastanud, et piserdas seda kõigele, mis talle kuulus.

Nuovola voodi

Nuovola innovatiivne lainesüsteem kingib kehale ja vaimule täieliku lõõgastuse.Tema eripära välistab raskusjõu tunnetuse, kinkides troopilise mere hella kaisutuse. Spetsiaalne värvide vahelduv kromoteraapia on tajutav ka kinniste silmadega, tagades sügava lõõgastuse. Aitab eriti väsimuse ja unetuse (0,5 tundi Nuovola protseduuri võrdub 8 tunni unega) puhul, rasedate seljavaevuste leevendamiseks, lihaspinge puhul. Teraapiat saab kombineerida erinevate mähistega toiteainete paremaks imendumiseks (šokolaadimähis, kohvimähis, punase veini mähis, vetikamähis, mudamähis, väsinud jalgade mähis).

P

Parafango kehahoolitsus

Parafango on parafiini ja meremuda segu, mis sisaldab rikkalikult mineraale. Hoolitsuses kasutatakse sooja parafiini ja naturaalse meremuda tuntud raviomadusi ning spetsiaalseid ainevahetust parandavaid aktiivseerumeid ja kreeme. Parafangohoolitsus on soe ja mõnus keha ainevahetust kiirendav protseduur, mis muudab keha saledamaks ja figuuri kaunimaks, muudab naha siledamaks ja pehmemaks ning elustab kuiva nahka. Parafango kehahoolitsus loob suurepärase enesetunde, vähendab väsimust ja stressi. Ei soovitata rasedatele.

Parafiinravi kätele ja jalgadele

On soojendava, nahka hooldava, vereringet parandava ning paikset ainevahetust soodustava toimega. Parafiinravi sellisel kujul vähendab valu sõrme- ja varbaliigestes ning väikestes labakäe ja labajala lihastes ja kõõlustes. Näiteks teepuuõliparafiini jalgadele, millel on lisaks antiseptiline toime ja mentool- või rosmariiniparafiini kätele.

Parafiin-osokeriitravi

Parafiin-osokeriitravi on pindmine soojusravi ja toimib paik-selt liigeste või lihaste vaevuste puhul. Lõõgastab lihaseid, parandab naha ja nahaaluskoe verevarustust, laiendab reflektoorselt veresooni ka sügavamal lihastes ning liigestes, leevendub valu. Protseduuril kasutatakse parafiini ja loodusliku osokeriidi ehk mäevaha segu. Osokeriidi lisamine hoiab segu kauem sooja, looduslikele eeterlikele õlidele osokeriidis omistatakse tervistavat toimet.

Punktmassaaž / akupunktuur

Punktmassaaž on hiina massaaži liik, mis mõjub soodsalt kõikidele elundkondadele. Teatud piirkondade mõjutamisel saab leevendada stressi, peavalusid, üla- ja alaseljaga seonduvaid probleeme ning korrigeerida vererõhku.

Pärlivann

Vanniprotseduur, mille käigus peened õhumullid masseerivad õrnalt nahka, parandavad naha ainevahetust ja mõjuvad närvilõpmete kaudu närvisüsteemile rahustavalt. Stress ja pinged kaovad, lihased lõõgastuvad, väheneb valutunne haigetes kohtades, kiireneb ainevahetus, paraneb vere-ja lümfiringe. Sobib ka imikutele ja väikelastele.

R

Ravimuda

Ravimuda kui raviprotseduur

Keerulise komplekstoimega mudaravi kuulub maailma vanimate raviprotseduuride hulka. Oma koostise tõttu mahutab muda palju soojust ja hoiab seda kaua. Soojuse toimel veresooned laienevad, paraneb nende läbilaskvus ning verevarustus. See kõik aitab mudas sisalduvatel toimeainetel paremini imenduda. Ravimuda sisaldab rikkalikult mitmesuguseid bioloogiliselt aktiivseid orgaanilisi aineid, mineraalaineid ja metalle. Orgaaniliste ühendite põhikomponendiks on humiinained, mis aeglustavad liigeste kulumise kulgu ja vähendavad reumaatiliste põletike aktiivsust. Ravimuda östradioolidega sarnased ained vähendavad naiste üleminekuea vaevusi, aeglustavad osteoporoosi teket ja vähendavad koos sellega luumurdude tekke ohtu. Ravimudas leiduvad antioksüdandid (E-vitamiin jt) hoiavad ära või vähendavad oksüdatiivset stressi, millega seostatakse organismi vananemise kiirust, südame-veresoonkonna haiguste ja isegi vähkkasvajate teket. Mudaravi mõjutab kogu organismi ning toimib ka vahetult haiguskolde piirkonnas. Loiult kulgevaid kroonilisi haigusi võib mudaravi ajutiselt ägestada, soodustades sellega aga kiiremat paranemist. Haiguskoldes soodustab mudaravi tursete imendumist, lõõgastab lihaseid, vähendab valu ja põletikku. Ühtlasi hoiab mudaravi ära kroonilise haiguse, nt liigesepõletiku ägenemise, pidurdab selle kulgu ja vähendab ravimivajadust. Et toime oleks püsiv, tuleks ette võtta korduvad mudaravikuurid mitme aasta jooksul.

Peamised näidustused piirdenärvisüsteemi haigused (radiku-, neuro-, ja polüneuropaatiad), lihassüsteemi haigused (müoalgiad, müosiidid, lihasatroofiad ja degeneratiivsed muutused), luu- ja liigessüsteemi ainevahetuslikud ja degeneratiivsed muutused (kroonilised ja mitteinfektsioossed liigespõletikud remissioonistaadiumis), sporditraumad ja teiste traumade järgsed seisundid, kroonilise kuluga günekoloogilised haigused, esmane ja teisene steriilsus. Mudaravi võiks ette võtta munasarjapõletiku ja kroonilise eesnäärmepõletiku puhul. Peamised vastunäidustused: palavikulised haigused, kasvajad, verehaigused, südame-vereringe puudulikkus (II ja III staadium), tuberkuloos, neerukahjustused, rasedus. Mudaravi protseduure ei või teha krooniliste haiguste tugeva ägenemise faasis.

Eesti Statistikaameti andmetel oli aastal 2006 kolm meremudamaardlat varuga 3023,1 tuhat tonni ja 12 järvemudamaardlat varuga 2663,5 tuhat tonni. Kokku toodeti aasta jooksul 0,8 tuhat tonni meremuda ja 0,7 tuhat tonni järvemuda. Eestis kasutusel olevad ravimudad on olemuselt settemudad, mis pärinevad kas merest või järvest. Meremuda sisaldab rohkem mineraalaineid, järvemuda aga orgaanilisi ühendeid (sh väävelvesinikku). Kõige rohkem on viimastel aastakümnetel Eestis tarvitatud Haapsalu ja Värska ravimuda, kasutatakse ka Hiiumaa, Ikla ja Mullutu-Suurlahe ravimuda ning Tõhela ja Ermistu järve ravimuda.

Ravispaahotell

Ravispaahotell on tunnustatud hotell, kes omab tegevusluba haiglavälise arstiabi osutamiseks ning pakub vastavalt oma spetsiifikale eelkõige mitmekesiseid taastusravi-, ravitoitlustus- jt ravispaateenuseid (nt ravimassaaž, ravivõimlemine, vesiravivõimlemine jms) (Eesti Spa Liit).

Ravi- ja heaoluspaahotell

Kõrgema järgu hotell, kus pakutakse nii ravi- kui ka heaoluspaa teenuseid. Erinevate spaahotellide kategooriate kombinatsioon on mõeldav juhul, kui hotell soovib ennast arendada nii kõrgema järgu ravi- kui ka heaoluspaana (Eesti Spa Liit).

Reiki

Reikit tuntakse kui käed peal ravitehnikat. Energia voolab tervendatava kehasse reiki vahendaja kätest vastavalt sellele, kui suur on tervendatava energia puudujääk ja suunab selle sinna, kus seda kõige enam vaja on, samal ajal tervendades keha tervikuna. Reiki on terviklik ravimeetod, mis tervendab inimest nii füüsilisel, emotsionaalsel, hingelisel kui ka vaimsel tasandil. Tulemuseks on hea enesetunne ja tasakaal erinevate tasandite vahel. Reiki aitab kaasa igasugustele ravidele, parandades ravitulemusi ja vähendades negatiivseid kõrvalmõjusid. Siiski ei asenda reiki meditsiinilist ravi. Seansi esimesel poolel  lamatakse selili ning teisel poolel kõhuli. Soovitav on kanda avarat riietust. Pärast seanssi on soovitav juua vett. Soovitav seanssidena.

S

Segmentmassaaž

Segmentmassaaž on tugev ravimassaaž lülisambalähedasele piirkonnale, mille kaudu on võimalik parandada siseorganite talitlust (kopsud, südame-veresoonkond, mao- ja seedetrakt). Eriti soovitav krooniliste kopsuhaiguste korral. Näidustatud ka krooniliste piirdenärvisüsteemi haiguste korral (radikulopaatia).

Soolaravi / soolakamber

Soolaravi on looduslik ravimeetod. Seansi ajal toimub kuiva soola-aerosooli sissehingamine soolakambris. Soolakamber mõjub eriti hästi pärast hingamisteede külmetust või pärast allergeenide kokkupuudet hingamisteede või nahaga. Inimese hingamisteed või haigestunud nahk on soolakambris kuiva “soolaudu” (soolaerosooli) mõju all. Kinnisesse kambrisse suunatakse kuiv tavalise keedusoola udu, mis sissehingamisel toimib tervistavalt. Soola toimel muutub röga kergemini väljaköhitavaks, hingeldus väheneb või kaob. Nahaprobleemide korral saab soolakambrist kergendust, sest sool hävitab nahal olevaid bakterid. Soolaraviseanss kestab 30 - 40 minutit.

Soolasaun

Soolaga ülehõõrumine saunas mõjub nahale kooriva hooldusena. Soolasaunas hõõrutakse meresoolaga sisse kogu keha. Soolaga hõõrumine eemaldab surnud naharakud ning aitab parandada naha verevarustust. Nahapoorid avanevad, naha veresooned laienevad ning naha ainevahetus intensiivistub. Saunast väljudes tundub teie nahk tõeliselt siidisena. Soolase õhu sissehingamine mõjub aga profülaktilise hooldusena hingamisteedele. Sauna temperatuur on 55 kraadi ja soovitatav saunas vibimise aeg kuni 30 minutit.  Soolasauna ei soovitata nahavigastuste korral.

Soome saun

Soome saunas on õhk kuum ja kuiv ning ruumi seinad puiduga üle löödud. Astmeline lava võimaldab reguleerida erinevate temperatuuride nautimist. Soojusallikaks on kuumad kerisekivid, millele leili viskamisega õhku lühiajaliselt niisutatakse. Temperatuur saunas tõuseb 70-95 kraadini. Sauna õige mõju tuleb esile külmade ja kuumade faaside vaheldumises - igale laval käimisele peaks järgnema jahutamine külma veega või värske õhu käes. Soome sauna kõrge temperatuur tõstab ihutemperatuuri umbes 39°c-ni, kusjuures siseorganite temperatuur püsib 37°c lähedal. Kiireneb naha vereringlus, mis omakorda intensiivistab higistamist. Nahk ei peegelda enam soojust, vaid võtab seda vastu. Aju ja närvisüsteem reguleerivad kehatemperatuuri sellega, et suurendavad higistamist aitamaks inimese siseelundite temperatuuri normaalsena püsida. Samal ajal lõdvestuvad lihased ja langeb keha soojusakumulatsioonivõime.

SPA / spaa

Spaa ehk vesiravila on tavaliselt meditsiinilisel või vabaaja veetmise eesmärgil rajatud asutus, kus pakutakse tervistavaid kuumavee-, külmavee või ka mineraalveevanne. Kaasaegses sõnavaras tähendab SPA kohta, kus on parimad võimalused tervenemiseks, profülaktikaks ja taastumiseks. Mitmesuguste protseduuride abil taastatakse väsinud ja stressist vaevatud inimeste ihu ja hing. Kui olete terve, annavad SPA protseduurid teile jõudu ja energiat veelgi juurde. Sõna „SPA” täpset päritolu pole seni veel õnnestunud määratleda ega dateerida ning käibel on mitu versiooni. Õigupoolest on sõnal kaks tuntumat etümoloogiat.

1. Esimese versiooni kohaselt on sõna tulnud Belgias Liège’i provintsis asuva koha Spa nimest. Linn asutati 14.sajandil ja koha nimi tuletati mineraalvee allikast (lad.k. espa). Peatselt sai Spa linna nimi sünonüümiks sealsetele terviseallikatele ja tervenemisvõimalustele. Inglise sõnaraamatud registreerivad spa kasutust aastast 1610. Websteri sõnaraamat (Massachusetts, 1993) annab sõna spa tähenduseks: 1a) mineraalveeallikas, 1b) mineraalveeallikaga kuurort, 2) moodne kuurort või hotell. Sama etümoloogiat kinnitab ka näiteks kohanimede käsiraamat „Handbuch der geographischen Namen. Ihre Herkunft, Entwicklung und Bedeutung” (Wiesbaden, 2003).

2. Teise versiooni kohaselt tuleneb sõna ladinakeelsest lühendist. Kõige tuntum on lühend Salude Per Aqua / Salut Per Aqua, mida on leitud ajalooliste Rooma termide seintelt. Pakutud on ka teisi versioone -  Salus Per Aquum, Solus Per Aqua, Sanitas Per Aquas, kuid kõiki kolme võib tõlkida kui ‘tervis läbi vee‘. Ühe variandina pakub spaa ajalugu uurinud teadlane Jonathan Paul De Vierville ka ladinakeelset sõna Sparsa / spargere (to bubble up ehk mullitama) .

Spaa- või heaoluspaahotell

Spaa- või heaoluspaahotell on tunnustatud hotell, kes pakub vastavalt oma spetsiifikale mitmekesiseid hooldus-, lõõgastus- jt spaateenuseid. Sellistel hotellidel pole vajalik omada tegevusluba haiglavälise arstiabi osutamiseks. Raviteenuseid ei pakuta, spaateenused on lõõgastavat ja virgestavat laadi (näiteks saun, võimlemine, kehahooldus, jooga, ravimtaimede ja muude toodete kasutamine tervise parendamiseks ning teised alternatiivravi meetodid). Heaoluspaa (wellness spa) kontseptsioon eeldab väga kõrget kvaliteeti ja teenindustaset, personaalset teenindamist, mitmekesist spaateenuste valikut ning orienteeritust vastavatele sihtrühmadele, seega saab heaoluspaaks pürgida alates kolmetärni nõuetest (Eesti Spa Liit)

Spordimassaaž

Spordimassaaž on üks ravimassaaži liike, mille eesmärgiks on tugevdada organismi taastusvőimet ning taastada organismi funktsionaalne tervik, samuti organismi töövőime suurendamine üldise väsimuse alandamiseks. Spordimassaaž on efektiivne meetod nii vőistlusteks ettevalmistamisel (treeningu asemel) kui ka väsimusega vőitlemiseks. Spordimassaaž kujutab endast spetsiaalsete vőtete kompleksi, mis tőstavad sportlikku töövőimet, valmistavad sportlase ette kestvaks aktiivseks lihastööks ja kiirendavad taastumisprotsesse. Eriline tähelepanu on suunatud teatud grupi lihastele (ja nende kinnituskohtadele), mis taluvad maksimaalset koormust antud spordialal. Kasutatakse sportliku vormi kiiremaks saavutamiseks ning säilitamiseks. Spordimassaaž on klassikalisest massaažist tugevam ja mőeldud eelkőige sporti harrastavale inimesele eesmärgiga parandada lihaskonna verevarustust, sidekoe elastsust, ennetada vigastusi ja aidata parandada juba tekkinud vigastusi. Taastav massaaž on näidustatud pärast suurt füüsilist ja vaimset koormust. Soovitatakse traumajärgse ravi, lihasvalude ja -spasmide ning liigesevalude korral. Vastunäidustatud pőletikuliste protsesside, mitmete sise- ja südamehaiguste, kasvajate, veenilaiendite ning raseduse puhul.

Sügavkoe massaaž

Sügavkoe massaaž on klassikalise massaaži võtetel põhinev aeglane ja tugev massaaž lihaste, kõõluste ja sidemete mõjutamiseks. Eelkõige tegeletakse konkreetsete probleemide käsitlemisega, kuid samas võib sügavkoe massaaži kasutada ka üldise lõõgastumise saavutamiseks. Pingekollete käsitlemisel võib kogeda vähest ebamugavust.

Š

Šokolaadihoolitsus

Kakaoubadest saadud šokolaadil on oluline toime naha ilule. Kakaopuudri mähis aitab parandada kehasiluetti ja vähendab “apelsinikoore” naha ilmingut, toidab, niisutab ja toniseerib nahka. Teaduslikud uuringud tõestavad kakao stimuleerivat mõju endorfiinidele, s.o. õnnehormoonide moodustumisele, luues kõrgendatud meeleolu ja samas toimides efektiivselt rasvapõletusprotsessile.

Šoti dušš

Veeprotseduur, mille käigus masseeritakse vaheldumisi kahe erineva temperatuuriga (sooja ja külma) veejoaga. Eriti karastav, organismi vastupanuvõimet ja vereringet ergutav protseduur.

T

Tai massaaž

Tai massaaž koosneb joogast, massaažist, vabastavast hingamisest ja meditatsioonist. Sobib lõõgastuseks stressis, lihaspingete all kannatavale inimesele. Tai massaaž aktiveerib vereringet, lümfisüsteemi, vähendab lihaspingeid, suurendab liigeste liikuvust ning parandab kehatunnetust.

Thalasso / thalassoteraapia

Ajatu tervistedendava tehnika thalassoteraapia nimi tuleb kreekakeelsest sõnast thalassos, mis tähendab merd, ent viitab ka mitmetele merevett hõlmavatele protseduuridele nagu merevee ja vetikate kasutamine keha ja naha niisutamise ning turgutamise heaks ning ainevahetuse kiirendamiseks. Meri on merevees, soolas, mudas, vetikates ja teistes mereandides sisalduva ravijõu ja elustava energia allikas. Thalassoteraapia ongi kogum mitmesugustest erinevatest protseduuridest nagu mudavann, veealune dušiteraapia, veemassaaž, aroomiteraapia, mitmesugused merevetikate ja mudade mähised. Toimimisviisid võivad sõltuvalt spaast või ilusalongist varieeruda.

Tervisekapsel

Läbi erinevate ravivõimaluste, mida kohandatakse iga inimese individuaalseid vajadusi arvestades, pakub tervisekapsel kõikehõlmavat terviklikku kehahooldust organismi üldise heaolu saavutamise eesmärgil. Üldjuhul ühendab tervisekapsel infrapunase kiirguse, vee ja veeauru, vibratsioonimassaaži, aroomi ning värvide mõju sobivas vahekorras. Vesi tõstab organismi üldtoonust, muudab naha siledaks ja elastseks, vibratsioonimassaaž tõstab lihastoonust. Aroomid avaldavad mõju ajutegevusele, valmistades keha ette täielikuks lõdvestuseks. Infrapunase kiirguse energia stimuleerib keha soojust, parandades rakkude ainevahetust ja kudede verevarustust.  Soovitatakse kehakaalu langetamiseks, tselluliidi, unehäirete, väsimusega võilemisel. Ei soovitata rasedaele.

Tselluliidi massaaž

Modelleeriv mähkimine kilesse 15-20 min. - lagundab tselluliiti ja rasvkudet. Protseduur omab organismi jääkainetest puhastavat ja rakulist uuenemisprotsessi parandavat toimet, aitab nahal saavutada sobivat tasakaalu mineraalide ja mikroelementide osas, samal ajal toimub ka rasva ja liigse vedeliku elimineerimine, aidates lõdvestuda. Protseduur põhineb eeterlikel ja vegetatiivsetel ekstraktidel, mis tõhustavad tselluliiti lagundavat toimet. Mähkimisele järgneb kerge massaaž spetsiaalse seerumiga.

Tsooniteraapia

Tsooniteraapia põhineb teadmisel, et organism peegeldab informatsiooni oma organite seisundeist keha pinnale kindlatesse tsoonidesse. Jalatallal asuvate piirkondade kaudu keha mõjutamiseks masseeritakse mõlemat labajalga pöialde, sõrmede ja sõrmenukkidega kindlas järjekorras, suunas ja tugevusega. Massaaž tagab Teile lõõgastuse ja tasakaalu ning annab märku võimalikest probleemidest. Ei soovitata lapseootel naistele.

TUI NA massaaž

Vana Hiina keha ja vaimu virgutav massaaž TUI NA on väga spetsiifiline ravimassaž, mis baseerub Hiina traditsioonilisel meditsiinil, kus masseeritakse kindlaid punkte, kanaleid, spetsiifilist käetehnikat ning ka võimlemist. TUINA ravimassaaži soovitatakse inimestele, kellel valutavad käed, õlad, turi, selg, tuhara piirkond, jalad või kindel ala, sest TUI NA massaažis tegeldakse ühe piirkonnaga põhjalikult mõnekümne minuti jooksul.

V

Valgusteraapia

Valgusteraapia kaotab väsimuse, unisuse ja masendustunde. Pőhjamaades on talvel peaaegu kogu aeg pime ning inimesed muutuvad sel ajal depressiivseks ja külmetushaigustele vastuvőtlikuks. Uneaine ehk melatoniini vähendamiseks peab vaheajusse jőudma tugev ja vőimalikult looduslähedane valgusimpulss, mida saab vaid päikeselt vői spetsiaalsetelt Biotron lampidelt. Ehtsast päikesevalgusest tervislikumad lambid ei sisalda organismile kahjulikus koguses ultraviolettkiirgust. Häid tulemusi annab valgusravi nahahaiguste (psoriaas), seljavalude, liigestes ja pehmetes kudedes esinevate valude, kukekannuse, peavalude ja lihaskrampide puhul. Samuti kasutatakse valgusravi buliimia, traumade tagajärjel tekkinud haavade ning lamatiste raviks.

Veealune duššmassaaž

Veealuses duššmassaažis ollakse sooja veega (36-38 ºC) täidetud vannis. Protseduuritegija masseerib voolikust tuleva veejoaga üle kogu keha. Pehmed koed lõõgastuvad siin rohkem kui tavalise massaaži toimel, vees ei ole massaaž valulik. Paraneb vereringe ja organismi hapnikuga varustatus, kiireneb ainevahetus ja jääkainete elimineerimine kehast, pehmenevad nahaaluskoe tihkenemised (nt diabeetikutel süstekohad). Vastunäidustused: ägedad põletikud, rasked südamehaigused, rasedus, palavik, veenilaiendid, veenipõletikud, tromboosid, ei ole soovitatav neile, kes kasutavad verdvedeldavaid ravimeid, kuna tõstab veritsusohtu.

Venitusteraapia

Venitusteraapia - mőjub hästi kange selja, verevarustushäirete, selja deformatsiooni, reuma, seedehäirete, selgroolülidevahelise ketta väljavajumise, radikuliidi, pőlve- ja liigesekaebuste ning stressi puhul. Venitustoolil on venitajaks inimese oma keharaskus. Venitusjõudu on võimalik reguleerida kaldenurgaga, lisaks toimivad soojendus ja vibratsioon. Saab teha venitust kaela- või nimmeristluupiirkonnale, enne protseduuri on vajalik arsti konsultatsioon ja röntgenülesvõtted. Venituspingil saab teha ka aktiivseid venitusharjutusi instruktori käe all. Venitusteraapia vastunäidustused: kőrgvererőhutőbi, pearinglus, osteoporoos, adipoossus, kőrge iga.

Vesivoodil massaaž

Hoolitsus pakub peaaegu kõiki soojaravi, vesimassaaži ja klassikalise massaaži eeliseid. Vesimadratsil lamades ei puutu Te kokku veega, keha on täiesti toetatud, lamav asend annab peaaegu kaalutu oleku tunde. Veejoad jäljendavad klassikalise massaaži põhiliikumisi, olenevalt valitud režiimist (leebest silitavast ja patsutavast toimest kuni tugevate koonus- ja sirbikujuliste pöörlevate veejugadeni). Tööstressi maandamiseks, lihaspingete leevendamiseks ja üldise heaolutunde saavutamiseks sobib hästi massaaž vesivoodil.

Vesivõimlemine

Vesivõimlemine karastab ja ergutab. Veekeskkonnas on keha kerge ja liigesed koormusest vabad. Ujumisoskus ei ole vajalik. Sooritatakse harjutusi kõikidele lihasrühmadele, lihtsamaid koordinatsiooni-, venitus- ja lõdvestusharjutusi.

Vichy dušš massaažiga

Intensiivne ja ergastavalt algav kehahoolitsus, kus 20 minuti jooksul Vichy dušši veejugade all  koos koorimiskreemiga ergastatakse kogu keha. Hoolitsuse lőpetab mőnus rahustav massaaž luksuslikult niisutava kreemiga. Maksimaalne lődvestumine ja heaolu pakub intensiivset niisutust, parandab naha hapnikuga varustatust, annab nahale parema toonuse ning muudab tuhmi jumega naha taas värskusest kiirgavaks.

Viinamarja-veinimähis

Priviligeeritud ja ainulaadne vorm vőitluses stressiga. Viimane sőna kosmeetilistes protseduurides. Punased viinamarjad omavad vőimsat vabade radikaalide vastast toimet tänu nende seemnetes ja viljalihas sisalduvale polüfenoolile, mis kosmeetilistes toodetes kehamähiste kujul muutuvad tőeliseks ravimiks vananemise vastu. Mikroniseeritud puuder punaste viinamarjade tőmmisest, veinist ja őlidest kombinatsioonis veega moodustab  meeldivalt atraktiivse roosakalt kreemja mähis, mis őrnalt hellitab teie keha. Veiniteraapia aitab säilitada naha nooruslikkuse ja elastsuse, lisades sära, tugevust ja toonust ning pidurdades enneaegseid vananemisprotsesse ja aitab vabastada stressist.


Ü

Üldmassaaž

Massaaž on tuntuim stressileevendus- ja pingemaandusviis, mis kiirendab ainevahetust, taastab kaotsiläinud energiat ja toob täiusliku rahulolu. Vt klassikaline massaaž.

Ürdivann

Soojad mageveevannid temperatuuriga 34-38 ºC, kuhu on vajadusel lisatud erinevaid taimseid kontsentraate või meresoola, kombineerides neid peente õhumullikestega ja masseerivate veejugadega pärlivanni efektiga. Soe vesi koos ürdiekstraktiga lõõgastab ja maandab stressi, nahk muutub pehmemaks, elastsemaks, siledamaks, soolemotoorika paraneb, närvisüsteem tasakaalustub, uni paraneb, ainevahetus intensiivistub, paraneb hapnikuga varustatus kogu kehas, vererõhk alaneb, paraneb käte-jalgade verevarustus. Vastunäidustused: ägedad põletikud,  rasked südamehaigused, rasedus.

Allikad: Eesti Spa Liit, Wikipedia, Eesti spaad

Snowstorm powered by nksnow